CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE

CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE

Jestem fanką prostych przepisów, bo te z reguły są najlepsze. Zanim pojawił się ten wpis na stronie zrobiłam dwa nieudane chleby – i nie była to wina zakwasu, a błędów w przepisach.

Ten jest na pewno prosty i sprawdzony !

SKŁADNIKI:

 • 150g aktywnego zakwasu żytniego
 • 500 g mąki żytniej typ 720
 • 1,5 łyżeczki soli
 • 450ml wody lekko ciepłej
 • słonecznik, siemię lniane, pestki dyni – opcjonalnie jak lubicie

Potrzebne będą : ściereczka bawełniana, misa, foremka 12 x 24 cm, waga kuchenna

WYKONANIE TRADYCYJNE

 1. Mąkę wsypujemy do miski razem z solą i mieszamy.
 2. Dodajemy aktywny zakwas, wlewamy wodę i krótko wyrabiamy ciasto – do połączenia się składników.
 3. foremkę wym 12×24 cm wykładamy papierem do pieczenia, ciasto wkładamy do środka. Następnie zwilżamy dłoń i wyrównujemy od góry . Przykrywamy ściereczką i wkładamy do piekarnika nagrzanego na 40 ‚C (po włożeniu piekarnik wyłączamy) na 2,5 godz.
 4. Następnie wyciągamy wyrośnięty chleb. Nagrzewamy piekarnik na 210’C i pieczemy chleb 40 min. Wyciągamy chleb z foremki i studzimy.

Wykonanie THERMOMIX:

 1. Do naczynia miksującego wkładamy mąkę, ziarna (opcjonalnie) sól, wodę, zakwas – wszystko wg podanej kolejności – interwał ok 3 min.
 2. foremkę wym 12×24 cm wykładamy papierem do pieczenia, ciasto wkładamy do środka. Następnie zwilżamy dłoń i wyrównujemy od góry . Przykrywamy ściereczką i wkładamy do piekarnika nagrzanego na 40 ‚C (po włożeniu piekarnik wyłączamy) na 2,5 godz.
 3. Następnie wyciągamy wyrośnięty chleb. Nagrzewamy piekarnik na 210’C i pieczemy chleb 40 min. Wyciągamy chleb z foremki i studzimy.
 

You may also like

SZWEDZKIE PIERNICZKI

SZWEDZKIE PIERNICZKI

Szwedzkie pierniczki to pierniczki, które można od razu zjeść. Nie muszą dojrzewać, ale są też pyszne jeśli przechowujemy je w...

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

Przedstawiam Wam przepis na pierniczki, które nie muszą dojrzewać są ekspresowe i można się nimi zajadać od razu po przygotowaniu....

BANANOWE RACUCHY

BANANOWE RACUCHY

Na jutrzejsze śniadanie polecam Wam racuchy bananowe – #bezmleka#bezdrozdzyRosną dzięki ubitej sztywnej pianie z białek jajka.Są słodkie dzięki bananom. Czego chcieć...

ROLADA Z ŁOSOSIEM

ROLADA Z ŁOSOSIEM

Uwielbiam połączenie łososia wędzonego z kremowym serkiem. Na bogu kiedyś już pojawił się przepis na takie połączenie ale z kawiorem...

Back to Top