CZYSZCZENIE LODÓWKI

CZYSZCZENIE LODÓWKI

CZYSZCZENIE LODÓWKI

Czyszczenie lodówki to czynność, którą warto zrobić przynajmniej raz w miesiącu. Od czego zacząć i jakimi środkami myć lodówkę dowiedziecie się poniżej.

Przygotuj:

 • Duży pojemnik na produkty (jeśli wystawisz je na balkon na czas czyszczenia warto by miały pokrywkę)
 • miękka szmatka lub gąbka – najlepiej nowa – po czyszczeniu warto ją wyrzucić
 • ocet
 • patyczki
 • soda oczyszczona
 • sok z cytryny
 • rękawiczki
 • sól
 • ręcznik papierowy
 • miska w ciepłą wodą

W skrócie postaram Wam się przedstawić kolejność sprzątania:

 1. Przygotowujemy duże pudełka plastikowe z pokrywą aby wyciągnąć wszystkie produkty i bezpiecznie je przechować na czas czyszczenia lodówki. Zakładam, że obecnie większość z nas ma lodówkę no Frost, której nie musimy rozmrażać.
 2. Z kolei jeśli dawno nie czyściliście lodówki warto odłączyć ją z prądu i zrobić generalne porządki.
 3. Gdy wyciągniemy wszystkie produkty – wyciągamy szufladki, pojemniki tak by zostało nam puste wnętrze lodówki.
 4. Możecie umyć wszystkie wewnętrze półki, pojemniki w zmywarce – 40’C (bez tabletki – kapnijcie troszeczkę płynu do naczyń ale dosłownie kilka kropli – proszek zawarty w tabletce może porysować półki i pojemniki)
 5. Jeśli nie chcecie myć w zmywarce wnętrza lodówki możecie umyć każdą półkę i pojemnik
 6. płynem do naczyń z ciepłą wodą – tak jak myjemy naczynia i wytrzeć do sucha, następnie przetrzeć zwilżoną szmatką z octem.
 7. Lub mieszanką ciepłej wody z mydłem i dodatkiem sody oczyszczonej – 1 łyżka na 1 litr wody. Następnie spłukujemy i wycieramy do sucha szmatką
 8. Lub mieszanką wody z octem – w proporcji 1:1. Następnie spłukujemy i wycieramy do sucha szmatką.
 9. Tymi samymi „miksturami” możecie umyć wnętrze lodówki i co ważne wytrzeć je do sucha. Aby mieć pewność że nasza lodówka jest sucha zostawcie otarte drzwiczki jeszcze na jakieś 30 min. (pod warunkiem że mamy wyłączoną lodówkę z prądu)
 10. Nie zapominamy o przetarciu uszczelek czy udrożnieniu odpływu skroplin (świetnie sprawdza się tutaj patyczek do uszu), bo to tam zwykle znajduje się najwięcej drobnoustrojów.
 11. Jeśli zauważysz, że w którymś miejscu zgromadziła się pleśń, zdezynfekuj je, najlepiej spirytusem lub olejkiem herbacianym (ma właściwości przeciwgrzybiczne)

Zamrażarka – warto ją rozmrozić raz w roku. Odłącz ją od prądu i opróżnij. Zostaw otwarte drzwiczki i poczekaj, aż się rozmrozi (najlepiej otworzyć wieczorem i rano wysprzątać). Myjemy wnętrze zamrażarki tak samo jak lodówki – patrz powyżej.

PAMIĘTAJ ! Nigdy nie usuwaj warstw lodu na ściankach gorącą wodą ani ostrym przedmiotem – to krok do uszkodzenia sprzętu.

Ekologiczne sposoby czyszczenia lodówki:

 • ocet, który słynnie ze swoich właściwości odkażających. Wystarczy zmieszać go z wodą w równych proporcjach, a później szmatką nasączoną tym roztworem oczyścić wnętrze urządzenia. Potem przetrzyj wszystko wilgotną ściereczką, a na końcu wytrzyj lodówkę do sucha papierowym ręcznikiem.
 • soda oczyszczona, która jest nieoceniona w kuchni, ale i przy porządkach. Wystarczy zmieszać sodę z wodą, by uzyskać gęstą pastę, która posłuży Ci do umycia lodówki. W miejscach gdzie lodówka jest bardziej brudna możesz zostawić taką papkę na chwilę i następnie zmyć wszystko wilgotną szmatką. Podobnie jak przy occie należy  wytrzeć lodówkę do sucha papierowym ręcznikiem.
 • Mikstura z soli kuchennej: wystarczy rozpuścić dwie łyżki soli w litrze ciepłej wody, by uzyskać naturalny środek czyszczący
 • Lodówkę można myć również sokiem z cytryny, świetnie radzi sobie z przebarwieniami.
A co na nieprzyjemne zapachy???
 • Wsadź połówkę jabłka i powbijaj w nie goździki – świetnie zabija nieprzyjemne zapachy – ale pamiętaj taki odświeżacz ma krótki termin przydatności !
 • Kawa (świeża lub mielona) wsyp trochę mielonej kawy na mały talerzyk lub miseczkę i ustaw go w lodówce. Warto wcześniej podgrzać je na suchej patelni lub w thermomixie 2 min/37’C.
 • Połówką surowego ziemniaka – umieść go w lodówce – wymieniamy co 3 dni, aż brzydki zapach nie zniknie
 • Niepotrzebna gazeta (te starego typu biało czarne) – zwiń kilka kulek, umieść je w różnych miejscach lodówki i pozostaw na noc. Na drugi dzień powinnaś zauważyć, że nieprzyjemna woń zniknęła.
 • Goździki i cytryna – wbij kilka goździków w skórę cytryny i położyć na talerzyku z sodą.
 • Żwirek dla  –  bardzo skutecznym środkiem pochłaniającym niemiłe zapachy w lodówce jest koci żwirek. Wystarczy umieścić go w małym pojemniczku w lodówce
Gdy lodówkę mamy już czystą warto przetrzeć przed włożeniem każdy produkt wilgotną gąbką/ściereczką z octem (proporcje 1:1). Przed włożeniem do lodówki produktów – sprawdź ich termin przydatności.
 

You may also like

WYJĄTKOWA OFERTA – TYLKO DO JUTRA KRAJALNICA GRATIS

WYJĄTKOWA OFERTA – TYLKO DO JUTRA KRAJALNICA GRATIS

Tylko do 11. lutego kupując thermomix otrzymasz w prezencie krajalnica gratis. Nie musisz na nią czekać otrzymujesz ją od ręki...

Dobra kawa lub herbata ? Tylko z venosa.pl

Dobra kawa lub herbata ? Tylko z venosa.pl

Uwielbiam dobrą kawę. Każdy dzień zaczynam z kubkiem dobrej, ciepłej kawy. Miałam ostatnio przyjemność sprawdzić produkty ze sklepu venosa.pl. To...

KARMNIK DLA PTAKÓW

KARMNIK DLA PTAKÓW

Dziś na Waszą prośbę szczegóły jak zrobić wianek – karmnik dla ptaków. U nas jak widzicie już wisi.Do wianka możecie...

ZDROWE TŁUSZCZE

ZDROWE TŁUSZCZE

Dobry tłuszcz nie jest zły, czyli które tłuszcze są wartościowe. Najbardziej zdrowe są tłuszcze nienasycone. Te nasycone np. olej kokosowy...

Back to Top