CZYSZCZENIE LODÓWKI

CZYSZCZENIE LODÓWKI

CZYSZCZENIE LODÓWKI

Czyszczenie lodówki to czynność, którą warto zrobić przynajmniej raz w miesiącu. Od czego zacząć i jakimi środkami myć lodówkę dowiedziecie się poniżej.

Przygotuj:

 • Duży pojemnik na produkty (jeśli wystawisz je na balkon na czas czyszczenia warto by miały pokrywkę)
 • miękka szmatka lub gąbka – najlepiej nowa – po czyszczeniu warto ją wyrzucić
 • ocet
 • patyczki
 • soda oczyszczona
 • sok z cytryny
 • rękawiczki
 • sól
 • ręcznik papierowy
 • miska w ciepłą wodą

W skrócie postaram Wam się przedstawić kolejność sprzątania:

 1. Przygotowujemy duże pudełka plastikowe z pokrywą aby wyciągnąć wszystkie produkty i bezpiecznie je przechować na czas czyszczenia lodówki. Zakładam, że obecnie większość z nas ma lodówkę no Frost, której nie musimy rozmrażać.
 2. Z kolei jeśli dawno nie czyściliście lodówki warto odłączyć ją z prądu i zrobić generalne porządki.
 3. Gdy wyciągniemy wszystkie produkty – wyciągamy szufladki, pojemniki tak by zostało nam puste wnętrze lodówki.
 4. Możecie umyć wszystkie wewnętrze półki, pojemniki w zmywarce – 40’C (bez tabletki – kapnijcie troszeczkę płynu do naczyń ale dosłownie kilka kropli – proszek zawarty w tabletce może porysować półki i pojemniki)
 5. Jeśli nie chcecie myć w zmywarce wnętrza lodówki możecie umyć każdą półkę i pojemnik
 6. płynem do naczyń z ciepłą wodą – tak jak myjemy naczynia i wytrzeć do sucha, następnie przetrzeć zwilżoną szmatką z octem.
 7. Lub mieszanką ciepłej wody z mydłem i dodatkiem sody oczyszczonej – 1 łyżka na 1 litr wody. Następnie spłukujemy i wycieramy do sucha szmatką
 8. Lub mieszanką wody z octem – w proporcji 1:1. Następnie spłukujemy i wycieramy do sucha szmatką.
 9. Tymi samymi „miksturami” możecie umyć wnętrze lodówki i co ważne wytrzeć je do sucha. Aby mieć pewność że nasza lodówka jest sucha zostawcie otarte drzwiczki jeszcze na jakieś 30 min. (pod warunkiem że mamy wyłączoną lodówkę z prądu)
 10. Nie zapominamy o przetarciu uszczelek czy udrożnieniu odpływu skroplin (świetnie sprawdza się tutaj patyczek do uszu), bo to tam zwykle znajduje się najwięcej drobnoustrojów.
 11. Jeśli zauważysz, że w którymś miejscu zgromadziła się pleśń, zdezynfekuj je, najlepiej spirytusem lub olejkiem herbacianym (ma właściwości przeciwgrzybiczne)

Zamrażarka – warto ją rozmrozić raz w roku. Odłącz ją od prądu i opróżnij. Zostaw otwarte drzwiczki i poczekaj, aż się rozmrozi (najlepiej otworzyć wieczorem i rano wysprzątać). Myjemy wnętrze zamrażarki tak samo jak lodówki – patrz powyżej.

PAMIĘTAJ ! Nigdy nie usuwaj warstw lodu na ściankach gorącą wodą ani ostrym przedmiotem – to krok do uszkodzenia sprzętu.

Ekologiczne sposoby czyszczenia lodówki:

 • ocet, który słynnie ze swoich właściwości odkażających. Wystarczy zmieszać go z wodą w równych proporcjach, a później szmatką nasączoną tym roztworem oczyścić wnętrze urządzenia. Potem przetrzyj wszystko wilgotną ściereczką, a na końcu wytrzyj lodówkę do sucha papierowym ręcznikiem.
 • soda oczyszczona, która jest nieoceniona w kuchni, ale i przy porządkach. Wystarczy zmieszać sodę z wodą, by uzyskać gęstą pastę, która posłuży Ci do umycia lodówki. W miejscach gdzie lodówka jest bardziej brudna możesz zostawić taką papkę na chwilę i następnie zmyć wszystko wilgotną szmatką. Podobnie jak przy occie należy  wytrzeć lodówkę do sucha papierowym ręcznikiem.
 • Mikstura z soli kuchennej: wystarczy rozpuścić dwie łyżki soli w litrze ciepłej wody, by uzyskać naturalny środek czyszczący
 • Lodówkę można myć również sokiem z cytryny, świetnie radzi sobie z przebarwieniami.
A co na nieprzyjemne zapachy???
 • Wsadź połówkę jabłka i powbijaj w nie goździki – świetnie zabija nieprzyjemne zapachy – ale pamiętaj taki odświeżacz ma krótki termin przydatności !
 • Kawa (świeża lub mielona) wsyp trochę mielonej kawy na mały talerzyk lub miseczkę i ustaw go w lodówce. Warto wcześniej podgrzać je na suchej patelni lub w thermomixie 2 min/37’C.
 • Połówką surowego ziemniaka – umieść go w lodówce – wymieniamy co 3 dni, aż brzydki zapach nie zniknie
 • Niepotrzebna gazeta (te starego typu biało czarne) – zwiń kilka kulek, umieść je w różnych miejscach lodówki i pozostaw na noc. Na drugi dzień powinnaś zauważyć, że nieprzyjemna woń zniknęła.
 • Goździki i cytryna – wbij kilka goździków w skórę cytryny i położyć na talerzyku z sodą.
 • Żwirek dla  –  bardzo skutecznym środkiem pochłaniającym niemiłe zapachy w lodówce jest koci żwirek. Wystarczy umieścić go w małym pojemniczku w lodówce
Gdy lodówkę mamy już czystą warto przetrzeć przed włożeniem każdy produkt wilgotną gąbką/ściereczką z octem (proporcje 1:1). Przed włożeniem do lodówki produktów – sprawdź ich termin przydatności.
 

You may also like

CZY WARTO KUPIĆ THERMOMIX ?

CZY WARTO KUPIĆ THERMOMIX ?

Dziś recenzja thermomix’a TM6 i jego przyjaciela TM Friend. Po 12 latach używania thermomix’a i 2 latach bycia przedstawicielem, postaram...

OLEJ Z AWOKADO

OLEJ Z AWOKADO

Pełnowartościowy, smaczny i bardzo zdrowy olej doskonale nada się do sałatek, pieczonych warzyw, majonezów i sosów. Mimo wysokiej temperatury dymienia,...

KAKI – JAK JEŚĆ? WŁAŚCIWOŚCI I ZALETY

KAKI – JAK JEŚĆ? WŁAŚCIWOŚCI I ZALETY

Kaki zwany persymoną, sharoną, hurmą lub jabłkiem orientu to roślina występująca naturalnie w strefie międzyzwrotnikowej. Pochodzi z Chin i Japonii,...

PATELNIA TYTANOWA DIAMOND – test patelni

PATELNIA TYTANOWA DIAMOND – test patelni

Patelnię WOLLDIAMOND 28 cm przetestowałam w różnych posiłkach, od śniadań po kolacje. Patelnia świetnie się sprawdza, szybko nagrzewa i co...

Back to Top