
CZYSZCZENIE LODÓWKI
Czyszczenie lodówki to czynność, którą warto zrobić przynajmniej raz w miesiącu. Od czego zacząć i jakimi środkami myć lodówkę dowiedziecie się poniżej.
Przygotuj:
- Duży pojemnik na produkty (jeśli wystawisz je na balkon na czas czyszczenia warto by miały pokrywkę)
- miękka szmatka lub gąbka – najlepiej nowa – po czyszczeniu warto ją wyrzucić
- ocet
- patyczki
- soda oczyszczona
- sok z cytryny
- rękawiczki
- sól
- ręcznik papierowy
- miska w ciepłą wodą

W skrócie postaram Wam się przedstawić kolejność sprzątania:
- Przygotowujemy duże pudełka plastikowe z pokrywą aby wyciągnąć wszystkie produkty i bezpiecznie je przechować na czas czyszczenia lodówki. Zakładam, że obecnie większość z nas ma lodówkę no Frost, której nie musimy rozmrażać.
- Z kolei jeśli dawno nie czyściliście lodówki warto odłączyć ją z prądu i zrobić generalne porządki.
- Gdy wyciągniemy wszystkie produkty – wyciągamy szufladki, pojemniki tak by zostało nam puste wnętrze lodówki.
- Możecie umyć wszystkie wewnętrze półki, pojemniki w zmywarce – 40’C (bez tabletki – kapnijcie troszeczkę płynu do naczyń ale dosłownie kilka kropli – proszek zawarty w tabletce może porysować półki i pojemniki)
- Jeśli nie chcecie myć w zmywarce wnętrza lodówki możecie umyć każdą półkę i pojemnik
- płynem do naczyń z ciepłą wodą – tak jak myjemy naczynia i wytrzeć do sucha, następnie przetrzeć zwilżoną szmatką z octem.
- Lub mieszanką ciepłej wody z mydłem i dodatkiem sody oczyszczonej – 1 łyżka na 1 litr wody. Następnie spłukujemy i wycieramy do sucha szmatką
- Lub mieszanką wody z octem – w proporcji 1:1. Następnie spłukujemy i wycieramy do sucha szmatką.
- Tymi samymi „miksturami” możecie umyć wnętrze lodówki i co ważne wytrzeć je do sucha. Aby mieć pewność że nasza lodówka jest sucha zostawcie otarte drzwiczki jeszcze na jakieś 30 min. (pod warunkiem że mamy wyłączoną lodówkę z prądu)
- Nie zapominamy o przetarciu uszczelek czy udrożnieniu odpływu skroplin (świetnie sprawdza się tutaj patyczek do uszu), bo to tam zwykle znajduje się najwięcej drobnoustrojów.
- Jeśli zauważysz, że w którymś miejscu zgromadziła się pleśń, zdezynfekuj je, najlepiej spirytusem lub olejkiem herbacianym (ma właściwości przeciwgrzybiczne)
Zamrażarka – warto ją rozmrozić raz w roku. Odłącz ją od prądu i opróżnij. Zostaw otwarte drzwiczki i poczekaj, aż się rozmrozi (najlepiej otworzyć wieczorem i rano wysprzątać). Myjemy wnętrze zamrażarki tak samo jak lodówki – patrz powyżej.
PAMIĘTAJ ! Nigdy nie usuwaj warstw lodu na ściankach gorącą wodą ani ostrym przedmiotem – to krok do uszkodzenia sprzętu.
Ekologiczne sposoby czyszczenia lodówki:
- ocet, który słynnie ze swoich właściwości odkażających. Wystarczy zmieszać go z wodą w równych proporcjach, a później szmatką nasączoną tym roztworem oczyścić wnętrze urządzenia. Potem przetrzyj wszystko wilgotną ściereczką, a na końcu wytrzyj lodówkę do sucha papierowym ręcznikiem.
- soda oczyszczona, która jest nieoceniona w kuchni, ale i przy porządkach. Wystarczy zmieszać sodę z wodą, by uzyskać gęstą pastę, która posłuży Ci do umycia lodówki. W miejscach gdzie lodówka jest bardziej brudna możesz zostawić taką papkę na chwilę i następnie zmyć wszystko wilgotną szmatką. Podobnie jak przy occie należy wytrzeć lodówkę do sucha papierowym ręcznikiem.
- Mikstura z soli kuchennej: wystarczy rozpuścić dwie łyżki soli w litrze ciepłej wody, by uzyskać naturalny środek czyszczący
- Lodówkę można myć również sokiem z cytryny, świetnie radzi sobie z przebarwieniami.

A co na nieprzyjemne zapachy???
- Wsadź połówkę jabłka i powbijaj w nie goździki – świetnie zabija nieprzyjemne zapachy – ale pamiętaj taki odświeżacz ma krótki termin przydatności !
- Kawa (świeża lub mielona) wsyp trochę mielonej kawy na mały talerzyk lub miseczkę i ustaw go w lodówce. Warto wcześniej podgrzać je na suchej patelni lub w thermomixie 2 min/37’C.
- Połówką surowego ziemniaka – umieść go w lodówce – wymieniamy co 3 dni, aż brzydki zapach nie zniknie
- Niepotrzebna gazeta (te starego typu biało czarne) – zwiń kilka kulek, umieść je w różnych miejscach lodówki i pozostaw na noc. Na drugi dzień powinnaś zauważyć, że nieprzyjemna woń zniknęła.
- Goździki i cytryna – wbij kilka goździków w skórę cytryny i położyć na talerzyku z sodą.
- Żwirek dla – bardzo skutecznym środkiem pochłaniającym niemiłe zapachy w lodówce jest koci żwirek. Wystarczy umieścić go w małym pojemniczku w lodówce
